Leden ve školní družině

Díky vhodné poloze základní školy má školní družina blízko do parků, do lesa i na „Ptačí lávku“. S příchozími mrazivými dny se oddělení školní družiny zaměřila na výrobu krmítek pro ptactvo. Nejdříve se děti seznámily s tím, jaké krmivo je pro ptáky vhodné, naučily se rozpoznat několik druhů ptáků a poté začaly s výrobou krmítek. Se vzrůstající zručností dětí přibývalo variant krmítek. Na samém začátku bylo přikrmování a pozorování ptáků na již instalovaných krmítkách v okolí Ptačí lávky. 8. 1. 2021 se druhé oddělení školní družiny zapojilo do celorepublikové akce „Sčítání ptáků na krmítku“. Následovala výroba jednoduchých krmítek z PET lahví, která děti zavěsily při cestě k lesu pod Chlumem a při každé cestě kolem krmítka pravidelně doplňují. Děti zvládly výrobu lojových krmítek, kdy do rozpuštěného loje pod dohledem vychovatelek vmíchávaly vhodná semínka a zhotovenou směsí plnily a obalovaly borové šišky, malé květináče či plnily silikonové formičky. Po utuhnutí vyjmuly směs z forem a při vycházce zavěsily naplněné šišky spolu s dalšími  krmítky na vhodná místa. V únoru nás čeká výprava za ptákem Modrákem. Děkujeme rodičům za pravidelné dodávání krmiva pro ptáky ať už v podobě hovězího loje či vhodných zrníček.

Mrazivé počasí nabídlo i možnost názorné ukázky přeměny skupenství vody v led. V přírodě děti postavily ledové království. Do vhodných plastových nádob nalily vodu, pomocí krepového papíru ji obarvily. Jako stavební materiál použily i nafukovací balonky naplněné vodou. Po dvou mrazivých dnech bylo dost ledových kostek a stavba mohla začít. Povedly se i ledové svícny.

Krom popsané vzdělávací činnosti nám zbývá čas i na zimní radovánky, stavby sněhuláků, bobování či sjíždění svahů na plastových lopatách. Lednovou činnost si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.